: : Rıfat Ilgaz

 
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Anasayfa
"Edebiyatımızın Koca Çınarı" Anısına Rıfat Ilgaz Sempozyumu Yazdır E-Posta

rifatilgazsempozyumkitap.jpgEdebiyatımızın Koca Çınar'ı Rıfat Ilgaz ’ı bilimsel yönden ele almanın, günümüz aydınlarına bağımsız kalmanın ipuçlarını vereceği düşüncesiyle, 10–12 Mayıs 2006 tarihinde Kastamonu Meslek Yüksek Okulu, Çınar Yayınları ve Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Rıfat Ilgaz Sempozyumu’na sunulan bildiriler kitaplaştırıldı.

Kitap Bilgileri

İçindekiler ve Açılış Konuşmaları (PDF)

93 akademisyen, yazar, gazeteci ve bilim insanının sunduğu bildirilerden oluşan kitap K astamonu Meslek Yüksekokulu’nun katkılarıyla Çınar Yayınları tarafından yayımlandı.

903 sayfalık kitapta;
Rıfat Ilgaz’ ın Romanı
Rıfat Ilgaz’ ın Öyküsü
Rıfat Ilgaz’ ın Şiiri
Rıfat Ilgaz’ ın Mizahı
Rıfat Ilgaz’ ın Çocuk Edebiyatı
Rıfat Ilgaz’ ın Gazeteciliği
1940 – 2000 Sürecinde Rıfat Ilgaz
Rıfat Ilgaz ve Sinema
Rıfat Ilgaz ve Tiyatro
Rıfat Ilgaz ve Aydınlanma
Yerelden Evrensele Rıfat Ilgaz
Halkevleri ve Rıfat Ilgaz
Rıfat Ilgaz’ın Yapıtlarında Eğitime Bakışı
konularında

Konur Ertop, Burhan Günel, Özgen Seçkin, Osman Şahin, İbrahim Tığ, Kürşat Coşgun, Sabahattin Yalkın, Tanju Cılızoğlu, Sevil Hasırcı, Tülay Sarar Kuzu, Seyyit Nezir, Kemal Ateş, Tuncer Uçarol, İbrahim Dizman, Münevver Oğan, Hatice Emel Dinseven, Fahrettin Demir, B. Sadık Albayrak, Ahmet Tüzün, Mustafa Aslan, Özgür Çiçek, Müzeyyen Buttanrı, Metin Boran, Mine Ergen, Aydın Doğan, Sedat Sever, Tansu Bele, İbrahim Kıbrıs, Ümit Bozkurt, Suna Canlı, Esra Lüle, Şükran Oğuz, Embiye Tahiroğlu, İncila Çalışkan, Mustafa Sözen, Öner Yağcı, Hikmet Altınkaynak, Hidayet Karakuş, Rasih Nuri İleri, Utku Erişik, Şener Aksu, Hande Sonsöz, Burcu Alkan, Zekeriya Kaya, M. Emin Değer, Yılmaz Onay, Suat Batur, Selahattin Dilidüzgün, Belgin Tanrıverdi, Özlem Opak, Kemal Erol, Oya Aşkır, Pınar Kızılhan, Savaş Ünlü, Mehmet Saydur, Hasan Barışcan, Çetin Yiğenoğlu, Yaşar Barut, Ahmet Çebi, Mustafa Şerif Onaran, Mehmet Başaran, Aydın Çubukçu, Serkan Çiğdem, M. Nejat Gacar, Mehmet Aydın, Vecihi Timuroğlu, Güngör Gençay, Ahmet Özer, Nuray Gök Aksamaz, Osman Bozkurt, Nihat Ateş, A. Kadir Paksoy, Ayten Mutlu, Bilge Öngöre, Hasan Akarsu, Ömer Solak, Metin Akyüz, Bedrettin Aykın, Doğan Hızlan, Nilay Yılmaz, Müyesser Güner, Mehmet Güler, Zeki Coşkun, Aydın Hatipoğlu, Banu Öztürk Bayramoğlu, Bilal Kayabay, Hayati Asılyazıcı, Nurullah Çetin, Sultan Su Esen, Talip Apaydın, Uğur Kökden ve Zühtü Bayar’ın bildirileri yer alıyor.

Kitapla birlikte verilen CD’de ise sempozyumdan görüntülerin yanı sıra, Kastamonu Meslek Yüksekokulu’nu tanıtan fotoğraflarda bulunuyor. Rıfat Ilgaz’ın yaşamının çeşitli dönemlerinden fotoğraflar ve kitap kapaklarının olduğu bölümde ise büyük ustanın yorumladığı şiirlerini de dinleyebilirsiniz.

Rıfat Ilgaz Sempozyumu Sonuç Bildirgesi

Rıfat Ilgaz, 1940’lardan başlayıp aramızdan ayrıldığı 1993 Temmuzuna kadar laik ve etik duruşunu değiştirmemiş; dil, eğitim ve kültürün yozlaşmasına yaşamı ve yapıtlarıyla karşı çıkmıştır. Toplumcu, özgürlükçü, yurtsever savaşımcılığını Anadolu’nun binlerce yıllık kültür kaynağından beslenerek gerçekleştirmiştir. Kültürsüzleştirme konusundaki iç ve dış saldırıların doruğa ulaştığı günümüz Türkiye’sinde, sanatçı, aydın kişiliği ve sorumluluk bilinciyle bizlere güç vermektedir.

1980’lerden başlayarak 1990’larda yaygınlaşan yeni dünya düzeni, 2000’lerin başında kötü meyvelerini vermeye başlamıştır. Bu saldırılar, ülkemizin ekonomik, toplumsal, siyasal ve sanatsal yapısını bozduğu gibi, laik çağdaş bireyi, ulus devleti ve bağımsızlığı yok etmeyi amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için de, Türkçemizi bozmaya, geleneksel değerlerimizi yozlaştırmaya yönelik girişimler, her geçen gün giderek yoğunlaşmaktadır. Bu çok yönlü olumsuz gelişmelerin somut örnekleri günümüz edebiyatında, kültüründe ve toplum yaşamında açıkça görülmektedir.

Bütün bu olumsuzluklara edebiyat ve kültür bağlamında karşı çıkmak üzere; Rıfat Ilgaz’ı var eden ve Ulusal Kurtuluş Savaşımızda Anadolu’nun atardamarı olma işlevini üstlenen Kastamonu ilindeki Kastamonu Meslek Yüksekokulu eşgüdümünde 10-11-12 Mayıs 2006 günlerinde Rıfat Ilgaz Sempozyumu gerçekleştirilmiştir.

Etkinliğe bilim ve sanat insanları, yirmi iki ana başlık altında son derece nitelikli doksan altı bildiriyle katkıda bulunmuşlardır. Ayrıca sempozyumdaki oturumlara öğrencilerin ve halkın da katılımı yüksek olmuştur.

Bu kültürel girişimden alınan güçle; ülkemizin toplumsal ve kültürel yaşamına yeni atılımlarla katkı sunulması ve süreklilik kazandırılması gerektiği ortak sonucu çıkarılmıştır.

Çınar Yayınları – Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi
Çatalçeşne Sokak No:54 Kat:1 Cağaloğlu İstanbul
Tel:0212 528 71 40 Faks: 0212 528 71 43
www.cinaryayincilik.com.tr  Bu e-posta adresi spam korumalıdır. Lütfen JavaScriptleri etkinleştirin.

 
< Önceki   Sonraki >

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yokmu? Kayıt olun

SİTE İÇİ ARAMA